ringaraja lendava

Prejšnji teden je v Lendavi potekalo Regijsko srečanje otroških folkornih skupin Pomurja in Maribora z okolico, na katerem se je predstavilo deset izbranih otroških folklornih skupin.

 Srečanje z naslovom Ringa raja, ki ga je organizirala lendavska izpostava Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti in se je odvijalo v Gledališki in koncertni dvorani v Lendavi, je tudi letos omogočilo vpogled v pestro folklorno udejstvovanje otrok iz različnih vrtcev in šol. Na dogodku je nastopilo skupno 240 mladih folklornikov iz 10 folklornih skupin Pomurja in Maribora z okolico, ki so bile izbrane na podlagi strokovnega spremljanja letošnjih območnih srečanj v severovzhodni Sloveniji. Iz Pomurja so se na srečanje uvrstile štiri otroške folkorne skupine, in sicer iz Gornje Radgone, Kobilja, Beltincev in Lendave.

Folklorno skupino Vrtca Manka Golarja iz Gornje Radgone sestavljajo otroci, stari 5 in 6 let, ki v sklopu obogatitvenih dejavnosti vrtca spoznavajo otroške ljudske pesmi, plese, izštevanke, uganke, običaje in oblačila. V Lendavi so se predstavili z odrsko postavitvijo Biba leze.

 V Lendavo je prišla tudi Starejša otroška folklorna skupina iz Osnovne šole Kobilje. Njihovi plesalci že nekaj let obiskujejo folklorni krožek in imajo že več plesnih izkušenj, ljudsko izročilo domačega kraja pa želijo ohraniti, ker vedo, da je to zelo pomembno. Nastopili so že na številnih prireditvah in območnih srečanjih folklornih skupin, tokrat pa so se predstavili s postavitvijo z naslovom Buja se je ženila.

Na prireditvi so se predstavili tudi Veseli Marki IV, to je folklorna skupina OŠ Beltinci, ki jo sestavljajo osnovnošolci ter glasbeniki, ki so zdaj že v 1. letniku srednje šole. lendavskemu občinstvu so se predstavili s postavitvijo, imenovano Kupinar.

Med pomurskimi otroškimi folklornimi skupinami se je v Lendavi predstavila tudi madžarska folklorna skupina Lindau, ki deluje pod okriljem Dvojezične OŠ I Lendava. Skupina, ki deluje že več desetletij, se uči plese iz različnih pokrajin na Madžarskem; letos se je naučila plese iz pokrajine Dél-Alföld. Za glasbeno spremljavo so poskrbeli ljudski godci iz Madžarske.

Preostalih šest otroških folklornih skupin je bilo iz Maribora in njegove okolice.

Prva izmed njih, Otroška folklorna skupina Osnovne šole Janka Glazerja in Vrtca Ruše, se je na reviji otroških folklornih skupin letos predstavila že trinajstič, vključuje pa otroke iz vrtca in šole, ki na tedenskih vajah prek igre odkrivajo vsebine, bolj žive v preteklosti. V Lendavi so plesali in peli Kiklo veliko.

Nastopili so tudi člani Folklorne skupine Osnovne šole Ludvika Pliberška Maribor, ki se učijo štajerskih folklornih plesov, na lendavskem odru pa so se med postavitvijo Kje so pa pubeci? igrali skrivalnice, peli in plesali.

Z OŠ Prežihovega Voranca Maribor sta v Lendavi nastopili dve skupini, mlajša in starejša. Mlajša folklorna skupina Prežihovci v splete vnaša izštevanke, zbadljivke, stare otroške igre, ki so že skoraj pozabljene, tokrat pa so se predstavili s Slepo mišjo.

 Starejša skupina Prežihovci z iste šole, ki se je že večkrat predstavila tudi na FOLKARTU v sklopu Festivala Lent, pa je zaplesala Pozdrav splavarjem.

Prav tako sta svoje znanje na odru predstavili mlajša in starejša otroška folklorna skupina KUD-a Študent Maribor, ki delujeta od leta 2010, in sicer pod strokovnim mentorstvom članov Akademske folklorne skupine Študent, ter tako spoznavata pa običaje in navade svojih prednikov, se učita ljudskih plesnih korakov in že skoraj pozabljenih pesmi. Mlajša folklorna skupina se je predstavila z Enim kovačem, starejša otroška folklorna skupina KUD Študent Maribor, ki je na nacionalnem selekcijskem srečanju otroških folklornih skupin že večkrat dosegla državni nivo, lani pa se je prvič predstavila na državnem srečanju otroških folklornih skupin Slovenije, pa nam je v Lendavi prikazala postavitev Dekle je prala srejčki dve.

 Ob koncu pestrega folklornega večera, ki je gledalce navdal z veseljem, da se ljudsko izročilo domačih krajev tako uspešno prenaša na najmlajše, je Janja Magdič z lendavske izpostave Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti mentorjem vseh desetih folklornih skupin podelila priznanja.

Nastopi vseh desetih otroških folklornih skupin so sicer potekali pod budnim očesom dveh strokovnih spremljevalk, Metke Knific Zaletelj in Maje Miklavž Sintič. Ti bosta najboljše nastopajoče predlagali na državno srečanje, ki bo 3. junija v Majšperku.

Vir slike: https://www.jskd.si

RIDE Goričko - Razvoj kolesarstva na Goričkem

PRP LEADER EU SLO

Sledite nam


youtube  facebook


Kontaktirajte nas

TV AS Murska Soboota
PRAK d.o.o.
Gregorčičeva ulica 6
SI-9000 Murska Sobota

  02/521 30 30
  02/521 30 31
  

Kje smo

kjesmo