V petek se je v Domu starejših občanov v Radencih začela 9. mednarodna likovna kolonija, ki je za navdih uporabila pesniško zbirko Ferija Lainščka Demon ljubezni. Likovna dela je ustvarilo osem umetnikov iz več držav.
Od predstave, kakršno si v mislih radi naslikamo, ko je govor o domovih za starejše, Dosor zagotovo precej odstopa. Na svojih stenah namreč nima zgolj umetniških slik, temveč se lahko pohvali celo s slikami, ki so jih umetniki ustvarili kar v prostorih doma.
Tovrstno početje je zdaj že dobro vpeljano v Dosorjev letni program dejavnosti, saj letos poteka že devetič. Likovne kolonije, ki za nekaj dni v Radence prikličejo raznovrstne likovne umetnike in navdušence nad umetnostjo, vsako leto navdih črpajo iz drugega tematskega polja - letos je bila to zbirka Demon ljubezni Ferija Lainščka.
Lainšček je bil tako častni gost letošnje likovne kolonije, njegove pesmi iz zbirke Demon ljubezni pa naj bi v likovnih umetnikih sprožile ustvarjalni navdih. Z umetnikom se je pogovarjala Bea Baboš Logar, vodja Dosorjevega literarnega krožka.
Iz Lainščkove navdihujoče poezije so na letošnji likovni koloniji črpali zamisli umetniki Ana Cajnko, Albert Mesner, Tatjana Mijatović, Dražen Pavlović, Adel Sayoun, Jerneja Smolnikar, Keiko Vahčič Miyzaki in Sara Kager, še preden so ti v svoje roke vzeli čopiče, pa so pokusili domiselne slaščice, ki so jih ustvarili v Dosorjevi kuhinji.
Umetniški vodja likovne kolonije pa je bil Mario Berdič, ki je Dosor pohvalil za organizacijo tovrstnih kolonij, predstavil sodelujoče likovnike in njihovo umetnost, obenem pa izpostavil poseben pomen kolonije, Mateja Hauser, direktorica Dosorja, pa je odgovorila tudi na morebitne pomisleke, ki bi se komu utegnili poroditi ob na videz nenavadnem povezovanju doma starejših občanov z likovno umetnostjo.
Umetniška dela, nastala na likovni koloniji, si lahko ogledate v Dosorju v Radencih.