V ponedeljek so o tem, kakšno je trenutno stanje, in kako daleč so prišli z obvladovanjem ambrozije, spregovorili na strokovnem posvetu, ki je potekal ob svetovnem dnevu ambrozije v Mestni hiši Občine Lendava.
Od leta 2011 na predlog Mednarodnega združenja za ambrozijo s sedežem v Švici obeležujejo mednarodni dan ambrozije. Prva sobota po poletnem solsticiju je namenjena opozarjanju, da prihaja spet čas za odstranjevanje ambrozije. Rastlina je dovolj razvita, da jo že prepoznamo in še ne cveti.
V Sloveniji smo začeli načrtno odstranjevati ambrozijo šele pred nekaj leti, vendar smo pri tem le delno uspešni, saj se ambrozija zelo hitro širi. Predavatelji so težave z ambrozijo osvetlili iz več vidikov, zdravstvenega, gospodarskega, zakonodajnega in komunikacijskega ter kot primer dobre prakse predstavili tudi družbeno odgovorno kampanjo z naslovom Rokavice gor. Svoje izkušnje z obvladovanjem ambrozije sta poleg slovenskih predavateljev predstavila tudi predstavnika državnih institucij is sosednje Hrvaške in Madžarske.
Ambrozija ali pelinolistna žvrklja je invazivna tujerodna rastlina, ki izvira iz Severne Amerike. V prejšnjem stoletju so jo v Evropo nehote zanesli kot plevelno primes žitu in oljnicam. V Sloveniji se je tudi močno razširila. Ima velik vpliv na zdravje ljudi, saj je njen pelod glavni krivec za jesenski seneni nahod. Poleg tega povzroča veliko gospodarsko škodo saj s svojo rastjo izpodriva avtohtone rastline, jih zaduši in uniči.
Na pobudo župana Občine Lendava je na začetku leta 2017 bila postavljena naprava za merjenje koncentracije cvetnega prahu v zraku. Gre za pomembno pridobitev saj poleg monitoringa cvetnega prahu v Izoli, Ljubljani in Mariboru bomo lahko spremljali stanje tudi v Pomurju. Monitoring se izvaja celo leto, rezultati meritev pa so dosegljivi na spletnih straneh Občine Lendava, Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, Nacionalnega inštituta za javno zdravje ter na oglasih deskah krajevnih skupnosti Občine Lendava.
Namen strokovnega posveta z mednarodno udeležbo je predstavitev problematike ambrozije ter pristopov pri njenem obvladovanju v sosednji Madžarski, Hrvaški ter Sloveniji.
Alergije, povezane z ambrozijo so zelo pogoste. Da bi zmanjšali škodljive vplive na zdravje je pomembno, da v obvladovanju rastline sodeluje cela skupnost, strokovne institucije, nevladne organizacije. Pomembno je informiranost in ozaveščenost ljudi, posameznikov, imetnikov zemljišč, lokalne skupnosti ter skrb za sistematično in pravilno odstranjevanje rastline.