V torek je v grajski dvorani v Murski Soboti potekala slovesnost ob premieri prvega iz serije petih filmov, pripravljenih v sklopu projekta Pet prijateljev na razpotju Evropskega parlamenta.
Gre za projekt, v katerem je poleg vodilnega partnerja, Televizije AS, sodelovalo pet šol, in sicer Biotehniška šola Rakičan, Gimnazija Murska Sobota, Gimanzija Franca Miklošiča Ljutomer, Druga gimnazija Varaždin in Gimnazija Mihaly Vörösmarty Monošter, njegov rezultat pa bo med drugim pet dokumentarnih filmov. Projekt so delno financirali Evropska unija, Urad RS za Slovence v zamejstvu in po svetu ter Mestna občina Murska Sobota.
Prvi izmed filmov, naslovljen Pravosodje, svoboda, varnost in prvič javno predvajan v torek, je vključeval dijake z Gimnazije Murska Sobota. Ti so odgovore na dilemo »varnost ali svoboda« iskali v Sloveniji in v Bruslju, in sicer s pomočjo Milana Šandorja, višjega policijskega inšpektorja Policijske uprave Murska Sobota, evropske poslanke Tanje Fajon, ki je v EP članica Odbora za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve, ter evropskega poslanca dr. Igorja Šoltesa, ki je v EP namestnik v Odboru za zunanje zadeve. Na koncu dokumentarnega filma je skupina dijakov navezala stik z 22-letnim diplomantom poslovne administracije in zdaj študentom na ljubljanski ekonomski fakulteti Samerjem Arkawijem iz Sirije, Sharafuddinom Hashamijem iz Afganistana in Ahmedom Shamijem iz Sirije.
Premiere filma so se kot slavnostni govorci udeležili tudi dr. Aleksander Jevšek, župan Mestne občine Murska Sobota, dr. Boris Jesih, generalni konzul RS v Monoštru, Barbara Antolić Vupora, pred. Sveta za slovensko narodno manjšino Varaždinske županije, mag. Klemen Žumer, vodja Informacijske pisarne Evropskega parlamenta v Sloveniji, Simon Balažic, direktor Televizije AS, ter prek videonagovora evropski poslanec Franc Bogovič.
Kot sta na torkovi premieri izpostavila dr. Boris Jesih in Barbara Antolić Vupora, je za slovensko narodno skupnost v zamejstvu projekt velikega pomena tudi zato, ker je pomagal spoznati, da je učenje slovenskega jezika smiselno, saj je ta jezik dejansko uporaben in živ, mag. Klemen Žumer pa je projekt, ki je v sodelovanju združil Slovence iz vse regije, in sicer kar treh držav, opredelil kot Evropski parlament v malem.
Film je režirala Lucija Šiftar, snemanje je prevzel Alen Hoheger, snemalka tona je bila Aleksandra Mohorič.
Režiserka filma Lucija Šiftar nam je pojasnila, da so tematiko pravosodja, svobode in varnosti raziskovali skozi migracijsko problematiko zato, ker je ta aktualna ne le zdaj, temveč bo še dolga stoletja, celo tisočletja, delo mladih filmskih junakov, to je srednješolcev, ki so bili za sodelovanje v filmu izbrani prek decembrskih avdicij, pa je ocenila kot odlično.
Prvi film projekta je torej obravnaval tematiko pravosodja, svobode in varnosti, v prihodnjih štirih, ki jih že nestrpno pričakujemo, pa bodo obdelane teme: kmetijstvo; manjšine in vloga parlamenta pri poročilih o napredku držav kandidatk za članstvo v EU; kultura in izobraževanje Erasmus+ ter program čezmejnega sodelovanja.
Več o torkovi premieri in projektu pa v petkovih Dogodkih na TV AS (ob 18h, 20h in 23h).
Za konec le še, od kod ideja
Idejno izhodišče za nastanek dokumentarnih filmov je priljubljena serija mladinskih pustolovskih romanov Pet prijateljev angleške pisateljice Enid Blyton, kjer štirje prijatelji in njihov pes skozi posamezne napete zgodbe raziskujejo zapletene prigode v njihovem lokalnem okolju. V našem projektu pa skupine prijateljev iz različnih lokalnih okoljih (različne srednje šole iz treh različnih držav) raziskujejo primere dobrih praks, ki na podlagi odločitev Evropskega parlamenta vplivajo na njihovo življenje in življenje njihovih sokrajanov v lokalnem okolju. Skozi raziskovanje petih tematik poti mladih raziskovalcev vodijo v Evropski parlament (EP), kjer so se sprejele politične odločitve kot pogoj za spremembe, ki vplivajo na življenje v lokalnem okolju. Mladi se na svoji poti raziskovanja srečujejo s funkcionarji na lokalni, državni in evropski ravni, informacije pa črpajo tudi iz konkretne lokalne problematike. Ob tem spoznavajo ustroj EP, njegovo vlogo, način delovanja in vpliv odločitev na vsakdan lokalnega prebivalstva.